Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС), Українська Асоціація Релігієзнавців (УАР), Відділення релігієзнавства Інституту філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України, Всеукраїнська Рада Релігійних Об’єднань (ВРРО) провели 3 лютого 2022 року пресконференцію, приурочену до Всесвітнього тижня міжрелігійної гармонії (World Interfaith Harmony Week), що базується на Резолюції Генеральної Асамблеї ООН — A/65/PV.34 про Всесвітній тиждень гармонійних міжрелігійних взаємин. В заході взяли участь представники церков та релігійних об’єднань, що є членами ВРРО, координатор з пороби з релігійними організаціями ДЕСС, науковці, журналісти та представники громадськості.
Модератором пресконференції — єпископом Апостольської Православної Церкви в Україні Сергієм (Вутяновим) — ексголовуючим (2021р.) у Всеукраїнській Раді Релігійних Об’єднань (ВРРО) — було надано кожному представнику церков і релігійних об’єднань можливість висловити свою думку стосовно актуальних питань сучасного стану міжрелігійних і міжконфесійних відносин в Україні. Сам же владика, говорячи про пресконференцію, мета якої — презентувати роботу ВРРО та зокрема план заходів, присвячених Тижню World Interfaith Harmony Week, зазначив її знаковість в тому числі й через те, що Рада святкує 5-річчя, має певні напрацювання й досвід і, як нагадав о.Сергій, серед традицій, що склалися протягом цих років є те, що кожна зустріч членів ВРРО починається зі спільної молитви. І цю традицію не було порушено й цього разу. Почесне право проголосити молитву було надано Олександру Духовному — Головному Рабину України та Києва Громад Прогресивного Іудаїзму України, який і підніс молитву до Всевишнього:
«Хай святиться і прославиться велике ім’я Б-же в світі, створеному з Його волі! Хай буде воно явлене ще за життя нашого народу України і всім народам Землі! Господи, бережи Україну — державу, в якій ми народилися й живемо, просвіти світлом істини Твоєї президента, прем’єр-міністра, суддів та народних обранців, нагороди їх мудрістю, щоб йшли вони шляхом справедливості, свободи та правди. Господи! Ти — оплот та рятівник України та усіх країн Твоєї Землі. Хай мир, безпека, добробут і процвітання людства буде навіки! Просимо Тебе, позбав світ від зла, позбав всі народи, створені за образом і подобою Твоєю, від ненависті, ворожнечі, заздрості та злості! Затвердь в серцях наших, в серцях дітей і онуків наших любов і братерство,людяність, милосердя та мир. Дай нам та дітям нашим серце, яке відчуватиме потреби інших! Дай нам та дітям нашим очі, щоб ми бачили найкраще в людях; дай нам та дітям нашим віру, щоб ми з надією дивились в Твої небеса! З великої милості Твоєї, Господи, веди нас від рабства до свободи, з поневолення — до порятунку, зі скорботи — до радості. Хай збудуться незабаром слова пророка Твого, Ісаї * : „Відтепер не підніме народ на народ меча і не доведеться більше вчитися воювати!“ І хай буде так, і скажемо „Амінь!“» .
По молитві, слова якої промовив ребе Олександр Духовний, модератор пресконференції о.Сергій Вутянов звітував про підсумки роботи ВРРО за минулий рік та про ті заходи, які було проведено в 2021 році в рамках відзначення Всесвітнього тижня міжконфесійної гармонії та презентовано календарний план цьогорічних заходів та інших ініціатив, висунутих Радою., після чого відбулось обговорення, в ході якого ребе Олександр Духовний, коментуючи запропоновані плани та промови учасників пресконференції, наголосив на важливості спільних зусиль представників усіх церков та релігійних спільнот зі зміцнення єдності та відстоювання вільної, мирної та справедливої України.
Наводимо промову Головного Рабина України та Києва Громад Прогресивного Іудаїзму України Олександра Духовного повністю:
«Ми говоримо однією мовою. У нас одна любов до України. .. і хочу сказати, що євреї України — це частина народу України. Ми — не інші, ми — українці. І тому цей Тиждень гармонійних відносин для нас дуже важливий. Він буде тривати не тиждень, а весь рік — як завжди, бо ми кажемо про мир і співпрацю. Вчора я почув дуже цікавий вислів : „Б-г — це не відповідь, це — запитання!“ Це [сказав] Тома Аквінський, який свою теологію розробив на фундаментах теології єврейського філософа, молодої людини, який жив в Кордові — Сулеймана ібн Ях’я ібн Цебіроля (Абу Айюб Сулейман ібн Ях’я ібн Джабіруль – ред), Шломо Габіроль… І мета цього тижня якраз і стосується того, щоб ми ставили запитання — запитання собі і запитання одне одному: як нам жити разом, як ми діти одного Б-га? Ми всі йдемо до однієї цілі, всі ми хочемо, щоб Україна була багатою, щасливою, мирною, єдиною, милосердною і, що немаловажно — справедливою країною. Ми хочемо, щоб це було за нашого життя.
І цей Тиждень для нас дуже, дуже важливий. І символічно, що під час пандемії ми — представники різних конфесій, громадські діячі, правозахисники — зібралися для того, щоб засвідчити нашу єдність в розбудові в захисті України.
Зараз важкі часи. Важкі для нас психологічно, важкі економічно — але ми, як релігійні лідери, повинні направляти і давати відповідь. Бо Б-г не дасть нам відповідь — Б-г чекає наших запитань, а відповіді ми будемо знаходити самі в наших загальних справах. Я завжди кажу і цитую мою колегу, пані професорку Людмилу Филипович: вона завжди каже, що фокус у нас на питаннях, які нас об’єднують. У нас дуже багато питань, що роз’єднують, але в цей час ми повинні згуртуватися на питаннях, які нас об’єднують — і це дуже важливо. І цей Тиждень (який буде тривати не один тиждень!) і полягає не тільки в тому, що ми будемо проводити заходи, лекції (а ми вже почали, наприклад — ми вже відзначали Міжнародний день Голокосту, ми вже провели лекцію до тижневого розділу Тори про справедливість Б-жих законів та постанов, була лекція «Народження і договір з Б-гом про життя», а наступного тижня буде тема «Життя і смерть»), а в тому (для нас це є дуже важливо), щоб люди зрозуміли: ми всі разом для того, щоб ставити запитання.
Сьогодні я розмовляв з моїм давнім другом, і він каже: „От такий тяжкий хрест несу, той рік був таким важким для мене!“, — і я йому кажу: „Ти знаєш, один праведник прийшов до скарбниці Б-га й каже: „Господи, я — праведна людина, а в мене такий важкий хрест — дай мені тут покопатися й знайти щось легше!“ Б-г каже: „Шукай!“ — і той праведник бачить там і золоті хрести, і з діамантами, і перебрав все й знайшов малесенький, легенький і каже: „Господи, а можна собі оцей візьму?“, — а Б-г і каже: „Так це ж твій і є!“ От якщо ми будемо позитивно ставитися до свого життя навіть у важкі часи — то як би нам не було важко, але ми не самі, не одні, і ми повинні це знати, що коли нам важко — то Б-г несе нас на руках. І дай Б-же, щоб Він (чи Вона) продовжував це робити, щоб Україна була мирною і щасливою державою. Тому ми всі й зібралися тут разом. Хай Б-г береже всіх нас і ви бережіть себе для того, щоб Б-гу було легше вас берегти!», — завершив свою промову ребе Олександр Духовний.
Більше про перебіг пресконференції з нагоди Всесвітнього тижня міжрелігійної гармонії – за посиланням.
З відеозаписом пресконференції можна ознайомитися за посиланням.
Серед учасників пресконференції — Вячеслав Горшков – координатор співпраці з релігійними спільнотами ДЕСС; Людмила Филипович – віцепрезидент Української Асоціації Релігієзнавців (УАР), д. філос. н., проф.; Олександр Саган – керівник відділення релігієзнавства Інституту філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України, д. філос. н., проф.; Ігор Козловський – вчений-релігієзнавець, старший науковий співробітник відділення релігієзнавства Інституту філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України, керівник Центру релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних стосунків, к.і.н.; Олександр Духовний – Головний Рабин України та Києва Громад Прогресивного Іудаїзму України; Веніамін Євченко – помічник Рабина; шейх Саїд Ісмагілов – Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма»; Петро Усатенко – представник «Об’єднання синів і дочок України Рідної Української Національної Віри»; Олександр Пліс – ректор Київської духовної академії центру громад свідомості Крішни; представник громади «Всеукраїнський Буддистський Центр «Махасанґха Ніппондзан Мьоходзі» Сергій Філоненко — буддистський чернець.
Нагадаємо, ВРРО за свою діяльність в 2020 році отримала відзнаку короля Йорданії за просуваня у суспільстві ідеї гармонійних міжрелігійних відносин та міжконфесійної гармонії, посівши третє місце в конкурсі заходи з нагоди Всесвітнього тижня міжрелігійної гармонії. ВРРО презентувала низку заходів, що відбувалися в Україні, де брали участь послідовники різних релігій — це й християни, й мусульмани, і юдеї, і послідовники Свідомости Крішни, послідовники буддизму, віри Багаї, рідновіри, представники інших громад, науковці, представники влади — і саме таке широке представництво вразило йорданську сторону, що відзначила наші заходи в Україні третім призом.
World Interfaith Harmony Week заснований на Резолюції Генеральної Асамблеї ООН — A/65/PV.34 про Всесвітній тиждень гармонійних міжрелігійних взаємин. Ініціатором виступив король Йорданії Абдулла II разом із принцом Газі бен Мухаммедом, який і запропонував ООН відзначати Всесвітній тиждень міжконфесійної гармонії, щоб допомогти послідовникам різних конфесій познайомитися та створити фундамент для більш мирних та доброзичливих відносин. Як відомо, ООН закликала всі держави підтримувати на засадах любові до Всевишнього і любові до ближнього упродовж тижня World Interfaith Harmony Week поширення ідей міжрелігійної та міжконфесійної гармонії та доброї волі в церквах, мечетях, синагогах, храмах та інших молитовних будинках в усьому світі.
Джерело: Натиснути.